جستجو پیشرفته

شنبه, 26 اسفند 1396 08:49

بررسی فرایند طرح آبرسانی غرب استان

در يوم جاري ساعت 30 : 8 جلسه بررسي فرآيند طرح آبرساني غرب و احداث سد با حضور دكتر شريعت نژاد  نماينده محترم مردم شهرستانهاي تنكابن ، رامسر و عباس آباد در مجلس شوراي اسلامي ، معاون استاندار و فرماندار ويژه تنكابن ، دكتر يخكشي مدير عامل آب منطقه اي استان ، فرماندار رامسر و دستگاههاي مرتبط در سالن اجتماعات فرمانداري تنكابن تشكيل گرديد.

بدوا جلسه با قرائت تلاوتي چند از كلام الله مجيد آغاز گرديد. سپس :

سيد امير حسيني جو معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان :

با عنايت به اهميت موضوع آب در منطقه تاكنون پيگيري هاي زيادي صورت گرفت . در خصوص آب شرب در حوزه روستايي دغدغه هاي زيادي وجود دارد و در سال 97 اين نگراني تشديد خواهد شد. طرح آبرساني و احداث سد قبلا نيز مطرح و در دستو ركار قرار دارد اما اگر در اين زمينه برنامه ريزي لازم بعمل نيايد مشكل اصلي در خصوص تامين و توزيع آب شرب تبديل به بحران اجتماعي خواهد گرديد. وظيفه همه ي ما اين است كه اين طرح را در شهرستان اجرايي نمائيم. در دولت تدبير و اميد و طي سفر رياست محترم جمهوري به منطقه و پيگيري هاي بعمل آمده از سوي استانداري و نماينده محترم ،احداث  سد ازارود بعنوان يكي از مصوبات سفر قيد گرديد . البته نگراني هاي در حوزه اجتماعي مبني بر تعطيلي سد دو هزار نيز وجود دارد  كه لازم است از سوي آب منطقه اي استان پيگيري گردد.

شريعت نژاد نمايندم مردم شهرستان تنكابن ، رامسر و عباس آباد در مجلس شوراي اسلامي:  

با توجه به منابع آبي خوبي كه در شهرستان وجود دارد باور كم آبي براي مردم سخت است لازم است پيگيري هايي در زمينه صورت گيرد و پروژه هاي تعريف شده به مرحله ي اجرا درآيد. اعتقاد دولت بر اين است كه اين پروژه ها به نتيجه برسند و مردم اثر آن را ببينند لذا احداث سد ازارود در اولويت قرار داشته و صرفا جهت تامين آب شرب بايد اجرايي گردد.   

يخكشي مدير عامل آب منطقه اي استان :

بعلت اقتصادي كشاورزي خصوصا در منطقه شمال ، اهميت آب محرز است. در سالهاي اخير در كشور منابع آبي محدودي داريم و البته مازندران نيز از اين امر مستثني نيست. كاهش نزولات جوي ، محدوديت منابع آبي زيرزميني ، چشمه و... حاكي از كمبود آب شرب است . حدود 4 سال است كه بي آبي يا كم ابي در منطقه مورد بررسي است و مشخص گرديده  در حوزه زير ساختي ، سردهنه هاي زراعي و تامين آب آسيب پذير هستيم. يكي از موضوعاتي كه در اين راستا در جهت تامين آب مطرح گرديد سد ازارود است و با وجود مشكلات و محدوديت ها ، موضوع احداث سد در دستور كار قرار گرفت.منابع سد سازي در حوزه هاي مطالعاتي داراي پيوستهاي مطالعاتي متعددي است كه نياز به اعتبار دارد عواملي همچون محيط زيست ، بهداشت ، پدافند غير عامل و مسائل اجتماعي ديگر در اين فرايند مورد توجه است.فاز مطالعاتي سد ازارود در سال 96 آغاز گرديد و اكنون فاز مطالعات حفاري آن در دستور كار است و اميدواريم در سال 97 اين بخش نهايي گردد و بر اين امر مصريم.در خصوص سد دو هزار و سه هزار نيز بخش هايي از كار مطالعاتي ان انجام شد ولي بصورت جدي در دستو ركار آب منطقه اي در سال 97 قرار دارد. هر حفاري بيش از 5/1 ميليارد تومان هزينه دارد.با توجه به محدوديت هاي موجود در تامين آب شرب  ، لازم است در راستاي تامين آب شرب از مجتمع هاي آبرساني بهره برداري نمائيم كه رديف اعتباري ان براي سال 97 مصوب گرديده و در اين راستا از پيگيري نماينده محترم مجلس تقدير و تشكر نمودند.

هزينه اين طرح حدود 300ميليارد تومان براي زيرساخت آبرساني شهرستانهاي تنكابن ، رامسر و عباس آباد اختصاص يافت كه البته بدليل شرايط توريستي مناطق مذكور نيز بوده است.

موضوع مورد توجه ديگر رودخانه هاست كه تلاش بر اين است كه بودجه اي در اين خصوص نيز تخصيص يابد  و البته رودخانه چالكرود از مواردي است كه در دست پيگيري است. وضعيت فعلي رودخانه ها نيز رضايت بخش نيست ولي اميد است با همياري مردم ،مشاركت هاي اجتماعي وبخش خصوصي بتوان اقدامات مناسبي در راستاي ساماندهي آن انجام داد.يخكشي در ادامه به موضوع نيروگاهها اشاره نموده و اظهار داشتند: انرژي اي كه از رودخانه مي توان دريافت نمود بخوبي بهره برداري نمي گردد و با تعريف طرح جامعي از رامسر تا ساري در دستور كار پيگيري قرار دارد. در اين راستا مي توان از ظرفيت 1000مگاواتي ظرفيت نيروگاهها بهره برداري نمود و فرصت هاي خوبي نيز وجود دارد و لازم است از اين ظرفيت ها و پتانسيل ها استفاده نمود.ايجاد اشتغال نيز از ديگر فرصت هاي استفاده از اين ظرفيت هاست. ايشان در ادامه بيان داشتند: اجراي اين برنامه ها نويد خوبي براي آينده است و لازم است پيگيري گردد. ايشان در پايان تصريح نمودند: تاكنون مديريت آب منطقه اي بيش از 5000ميليارد تومان طرح در حوزه هاي مختلف تهيه نموده كه لازم است در اين زمينه همكاري گردد تا اين منابع تامين مطرح و مورد بهره برداري قرار گيرد.

در ادامه بخشداران مركزي ، نشتا ،‌رئيس شوراي اسلامي بخش خرم آباد و رئيس شوراي شهرستان خواهان اتخاذ تدابير لازم جهت تامين آب شرب و عملياتي شدن سد ازارود و دو هزار و سه هزار شدند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.