جستجو پیشرفته

یکشنبه, 14 آبان 1396 19:06

جلسه هم اندیشی شوراها و دهیاری ۶ روستا بخش مرکزی با حضور مسئولان شهرستان‌ تنکابن

 جلسه  هم اندیشی شوراها و دهیاری ۶ روستا بخش مرکزی با حضور مسئولان شهرستان‌ تنکابن ظهر امروز برگزار شد.

جلسه تبادل نظر و هم اندیشی به همت بخشداری مرکزی و شورای اسلامی بخش با حضور  سیدامیر حسینی جو معاون استاندار و  فرماندار ویژه شهرستان تنکابن ، بخشدار مرکزی شهرستان مهندس آقا_گلی ، جناب سرهنگ شمس فرمانده نیروی انتظامی و روسای ادارات  جهاد_کشاورزی، برق ، بنیاد مسکن،  اداره راه، آب، بهداشت، منابع طبیعی، ورزش،  میراث_فرهنگی و اعضای شورای بخش مرکزی  با اعضای شورا و دهیاری روستاهای سلیم آباد، جل آخوند_محله ، آخوند محله ،جلیل آباد ، کراتچال، و کبود کلایه ظهر امروز در مسجد سلیم آباد برگزار گردید.

در این جلسه یک نفر به نمایندگی روستاهای فوق الذکر به ایراد سخنرانی در خصوص مسائل و مشکلات روستای خود پرداختند. از جمله موضوعاتی که در این نشست مطرح گردید، کمبود آب شرب و نیاز به لوله گذاری جهت انتقال آب در روستای جل آخوند محله، نبود سردهنه مناسبت در ایستگاه ذغال و برداشت از رودخانه تیروم بدون اختصاص درآمد به روستا، تعریض خیابان و جابجایی تیرهای برق، مشکلات لایروبی نهرها و رودخانه ها و نبود خانه بهداشت در روستای کبودکلایه، رانش جاده ای و آبگرفتگی معابر، نامساعد بودن بستر جاده ای و فرسوده بودن لوله های آب در روستای سلیم آباد، مشکل آب شرب و نیاز به اختصاص منبع و ایجاد آلودگی توسط کارخانه جات بالا دست در روستای آخوند محله،  مشکل آب و عدم اتمام پرژوه های تامین آب در جلیل آباد، مشکل آب شرب و نبود مکان مناسب جهت تدفین اموات در کراتچال و طرح هادی به عنوان مسئله مشترک در همه روستاها بوده است.

در ادامه این جلسه روسای ادارات با بررسی مشکلات مطروحه، نظرات کارشناسی خود را اعلام داشتند. مهندس زر آبادی در خصوص طرح هادی بیان داشتند طرح هادی مناسب با زمان خود ارائه شد ولی هم اکنون  با درخواست از سوی دهیاری ها تغییر کاربری مورد تائید قرار می گیرد.رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با  آسفالت راه با در صورتی که عقب نشینی ها بر اساس طرح صورت گیرد استقبال می نمایئم.

مهندس فتحی رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به مشکل سلیم آباد در خصوص کم عرض بودن راه در صورت آمادگی و با حضور و نظارت شوراها این امر صورت خواهد گرفت. در خصوص پل کراتچال نیز اشاره داشتند که انجام آن و نیز آسفالت و خط کشی خیابان کبودکلایه نیازمند اعتبارات است. احداث پل عابر پیاده را منوط به درخواست دهیار و پس از آن بررسی چگونگی اجرای آن مطابق قانون دانست.

مهندس استادی رئیس اداره جهاد کشاورزی با اشاره به تخصیص وام های کم بهره به طرح هایی که در حوزه کشاورزی باشند، بر آموزش و ترویج در حوزه کشاورزی تاکید داشتند. وی در خصوص ساخت و ساز در بافت روستایی افزود این ساخت و سازها از تیررس سازمان بازرسی پنهان نمی ماند و جهاد کشاورزی ملزم به برخورد و تخریب سازه ها می باشد.

مهندس افقی مدیر امور منابع آب تنکابن و رامسر با اشاره به احداث یک حلقه چاه در روستای آخوند محله مشکل آب شرب این روستا حل شده است و این مشکل نیز در روستای جل آخوندمحله، جلیل آباد و کراتچال با استفاه از یک چشمه جدید که آب آن مورد آزمایش قرار گرفته بود و صبح یکشنبه جواب مثبت آن ارسال شد به زودی با انجام کارهای اداری مرتفع خواهد شد. مشکل سردهنه ها به عنوان یک معضل اصلی در سطح شهرستان مطرح است که به دلیل کمبود سردهنه های مکانیزه با استفاده از اعتبار مرمت و بازسازی دریچه برای چند سردهنه بزرگ قرار خواهد گرفت که بخشی از مشکلات مرتفع شد. وی با اشاره به اینکه بحث لایروبی در روستاها جزو وظایف دهیاری هاست اما هرگونه کمک و امکانات در اختیار روستاها قرار خواهد گرفت.

دکتر نژاد مقدم مدیر شبکه بهداشت تنکابن از خواستار شکل گیری گروه های همیار در روستاها شد و نیز خبر مجوز احداث سه خانه بهداشت در شهرستان تنکابن با موافقت وزارتخانه گرفته شده است که یکی از آنها در روستای سلیم آباد است. همچنین شبانه روزی کردن دو مرکز درمانی در سلیمان آباد و لتاک نیز به زودی انجام خواهد شد.

مهندس شکوهی رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان تنکابن. مازندران با اشاره به زمین ورزشی در سلیم آباد بیان داشت طی دو سال اخیر اعتبارات خوبی به آن اختصاص یافته است و در صورت تمایل هر یک روستاها می توانند طی موافقت نامه با حفظ حقوق مالکانه اداره ورزش و جوانان با این اداره برای راه اندازی آن همکاری نمایند.

مهندس مولایی رئیس اداره  منابع طبیعی و آبخیزداری تنکابن بیان داشت این اداره در  تسریع در خدمت رسانی به مردم پیشگام بوده است. وی با اشاره به زمین  که حدود پانزده سال پیش از اراضی رستم پشته به اداره تربیت بدنی واگذار شده است خواستار استفاده ورزشی از آن شد چون این اداره تحت فشار برای بازپس گیری آن است.

مهندس عمرانی مدیر امور توزیع برق تنکابن با توجه به درخواست روستای سلیم آباد در خصوص ضعف ولتاژ برق خواستار ارائه درخواست از سوی دهیاری جهت تخصیص ترانس برق شد.

مهندس سحرخیز رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان تنکابن از اعضای شوراها و دهیاران خواست در بخش فرهنگی که زمینه ساز درآمدپایدار در روستاها می شود ارتباط نزدیکی با اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری برقرار نمایند. واحدهای بوم گردی تنکابن که در مازندران حرف های بسیاری برای گفتن دارند و روستایی چون سلیم آباد به عنوان دهده سفال ایران می تواند زمینه ساز اتفاقات مثبتی شوند. در بخش صنایع دستی شکل گیری فروشگاه های صنایع دستی نقش مهمی را در اقتصاد روستاها می تواند ایفا کنند.

 

فرماندار محترم شهرستان تنکابن در پایان این جلسه ضمن تقدیر و تشکر از بخشدار محترم بخش مرکزی جهت برگزاری این نشست که با حضور دهیاران و شوراهای اسلامی و نیز مدیران محترم برگزار شد آن را زمینه ساز اتفاقات مهمی در جهت بهبود وضعیت روستاها دانستند. برای حل معضلات موجود باید با مشخص نمودن زمان بندی و برنامه ریزی و اولویتبندی مشکلات، در یک بازه زمانی مشخص شاهد کاهش مشکلات باشیم.

وی با اشاره به طرح هادی آن را طرحی دانست که منجر به حفظ بافت روستا می شود که با ساخت و ساز در آن در ابتدا یک درآمد آنی در اختیار روستاقرار می گیرد اما به مرور زمان روستا موظف به خدمات دهی بدون دریافت درآمد می شود.

سید امیر حسینی جو با تاکید بر شکل گیری خانه مسافر ها و خانه های بوم گردی که می تواند درآمد پایدار را به روستاها بیاورد، بر اعطای وام های کم بهره از صندوق توسعه ملی اشاره نمود که توسط پست بانک این تسهیلات می تواند در اختیار روستائیان و دهیاران قرار گیرد. وی در پایان در خصوص امنیت روستاها به طرح پایش تصویری اشاره نمود که باید به عنوان یک طرح اجرایی در دستور کار شوراها و دهیاری ها قرار گیرد.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.